בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

סימן טוב לכלכלה: פיץ' הותירה את דירוג האשראי

חברת דירוג האשראי החליטה להותיר את הדירוג הגבוה של ישראל (A+) על כנו, במהלך המהווה הבעת אמון בכלכלה הישראלית ואיתנותה.

למלחמות, מעצם טבען, יש נזק כלכלי משמעותי עבור המדינות המעורבות: מעבר לאובדן הגדול הנלווה של הון אנושי ורכוש פיזי, הכסף הרב שמושקע בניהול המלחמה, והנזק העקיף שנוצר עקב הצטמצמות שוק העבודה – המלחמה משרה תחושה של אי-ודאות (כרפרנס לדברי פון-קלאוזוביץ'), ורמת ההשקעות יורדת, הן מבית והן מחוץ, במקביל לירידה באמון להחזרת הלוואות.

המקום בו נמדדת ירידת אמון זו, במערכת הכלכלית המודרנית, היא דירוג האשראי של המדינה – המשקף את האמון ביכולתה של הכלכלה להמשיך ולצמוח, ולהחזיר למשקיעים ולמלווים את כספם. ישנם חברות ייעודיות למחקר ומעקב אחר מדינות העולם, המעניקות את דירוגי האשראי באופן רבעוני (כאשר חברות אלה מהוות כבר אימפריות כלכליות משל עצמן) – כאשר הבולטות שבהן הן 'פיץ", 'מודי'ס', ו- 'S&P'.

גם על ישראל לא פסחו פגעי מלחמה אלה, והדבר ניכר לפני מספר חודשים בהורדת דירוג האשראי של המדינה ע"י חברת 'מודי'ס'. היה חשש משמעותי כי יתר חברות דירוג האשראי יישרו עמה קו ובכך יגרמו לנזק לא מבוטל עבור הכלכלה הישראלית, אך בדו"ח הרבעוני שפורסם אתמול, החליטה חברת 'פיץ" להותיר את הדירוג הגבוה של ישראל על כנו – דירוג A+. הדבר מהווה הבעת אמון באיתנות הכלכלה והחברה הישראלית, וביכולת ההתמודדות של המדינה עם המלחמה.

יחד עם זאת, ראוי לציין כי החברה הורידה את תחזית דירוג האשראי של ישראל לשלילית – וזאת מתוך ציפייה לכך שישנו סיכוי גבוה להיווצרות משברים כלכליים ופנימיים עקב מלחמה בצפון (או נגד איראן, או התפרצות אינתפאדה כלשהי ביהודה ושומרון), או אף על רקע חוק הגיוס. הדבר מהווה תמרור אזהרה מסוים עבור מנהיגי ישראל: עד עכשיו נהגתם נכונה, אך טעות שלכם עשויה לגרום לנזק בטווח הארוך. השתדלו להימנע מטעויות.

לתגובות – [email protected]

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרזיסטאנס הצרפתי

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: פסל החירות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: ליל הגשרים

מהשבוע האחרון

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: המגנה כרטה

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: קונגרס ברלין

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרבי מליובאוויטש

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: נפוליאון בשיאו

התחברות