בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

טקסי יום הזיכרון: "אנחנו נחושים להשלים את המשימה, הגם שאנחנו מבינים את המחיר"

ויקיפדיה.צילום:Theodor Herzl
יום הזיכרון תשפ"ד, הנערך בצל מלחמת חרבות ברזל, בא לידי ביטוי בטקסים ברחבי הארץ וברצועה, ממלכתיים וצבאיים.

היום (שני) הוא יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. השנה מדובר ביום מאתגר במיוחד, בהינתן הנסיבות בהן מצויה מדינת ישראל: מלחמה ממושכת וקשה, ושנה שראתה את כמות הנופלים הרבה ביותר ביובל השנים האחרונות – עם מעל 1,500 חיילים ואזרחים שנוספו למניין החללים.

אירועי יום הזיכרון החלו אתמול בערב בטקס הממלכתי שהתנהל בכותל המערבי. הטקס התנהל בצל המלחמה, ולאחר הצפירה נשא הרמטכ"ל הרצי הלוי מספר דברים ביחס אליה, וליום הזיכרון ככלל: בנאומו נטל שוב הלוי אחריות על כשלי הצבא ב-7 באוקטובר, והבטיח שלעולם יהיה מחויב אל משפחות הנופלים, אותם לא ישכח. במקביל, הבהיר הלוי את מחויבותו של צה"ל להמשיך במשימת המלחמה, על אף הידיעה שכנראה ויהיו הרוגים נוספים לאורך הדרך.

גם הנשיא הרצוג נכח בטקס, והתייחס בו למלחמה ולהשלכותיה על מיעוטים שונים במדינת ישראל: הרצוג הדגיש את ההקרבה של הלוחמים הדרוזים והבדואים, המבקשים שוויון אזרחי מלא; הוא רמז לחרדים, בהקשר הסוגייה הפוליטית סביב חוק הגיוס, כי שירות בצה"ל זוהי זכות ולא חובה; הוא הבהיר למשפחות החטופים כי המדינה מחויבת למטרתם, גם כשיש אשליות אחרות; ולבסוף, פנה הרצוג לעולם הגדול: "לא רצינו ולא בחרנו במלחמה הנוראה הזו. לא בזו ולא בקודמותיה… כל עוד אויבינו יבקשו להשמידנו, לא נניח את חרבנו".

במקביל, התחוללו טקסי יום זיכרון נוספים ברחבי הארץ, וכך גם בבסיסי צה"ל ואף בתוך הרצועה – כאשר לידי התקשורת הגיעו תיעודים רבים של לוחמים מתמרנים עומדים דום בצפירה. רה"מ נתניהו תועד מניח תפילין לבקשת אם שכולה ולזכר הנופלים; מחר צפוי רה"מ להשתתף בטקס המרכזי לזיכרון הנופלים בהר הרצל, שיחל לאחר הצפירה בת שתי הדקות בשעה 11 בבוקר.

לתגובות – [email protected]

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרזיסטאנס הצרפתי

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: פסל החירות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: ליל הגשרים

מהשבוע האחרון

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: המגנה כרטה

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: קונגרס ברלין

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרבי מליובאוויטש

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: נפוליאון בשיאו

התחברות