בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

מערכת כיפה ימית – הצלחה מבצעית ראשונה

דובר צה"ל

אמש, נשמעה אזעקה בעיר אילת ובסמוך, בעקבות חדירת כטב"ם. זמן קצר לאחר מכן בישר דובר צה"ל כי כוחות חיל הים זיהו את כלי הטיס לפני שחצה לישראל, ויירטו אותו בהצלחה באמצעות מערכת "כיפה ימית". המיירט שוגר מהסטי"ל החדש "סער 6", ולפי הודעת צה"ל המטרה הייתה במעקב על ידי כוחות צה"ל. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.  זהו היירוט המבצעי הראשון והמוצלח של המערכת החדשנית.

כיפה ימית היא מערכת הגנה אווירית אקטיבית ימית ניידת ליירוט רקטות, טילים וכלי טיס בלתי מאוישים בשטח ימי, במטרה לאפשר הגנה על כלי שיט וכן הגנה מפני תקיפת תשתיות ימיות או אסדות גז ונכסים אסטרטגיים ימיים אחרים. המערכת פותחה ומיוצרת בישראל על ידי חברת "רפאל – מערכות לחימה מתקדמות".  המערכת מותקנת על גבי ספינת "סער 6" שהראשונה הגיעה לישראל בסוף 2020, ובאמצע השנה שעברה הן נכנסו לשירות מבצעי. המלחמה הנוכחית למעשה היוותה את הכניסה שלהם לעולם הלחימה בצה"ל, כאשר השמידו עמדות ומטרות רבות ביעילות בעזה.

שורה של ניסויים מוצלחים במערכת "כיפה ימית" בוצעו על ידי משרד הביטחון, צה"ל, חברת רפאל והתעשייה האווירית בחודש מאי, כחמישה חודשים לפני פרוץ המלחמה – לוחמי שייטת הסטי"לים תרגלו שיגורים של המיירטים לעבר מטרות תרגול מאיימות. במסגרת התרגולים נבחנו כמה תרחישים המדמים איומים ריאליים כגון רקטות, טילי שיוט וכטב"מים.

אז אמר בני גנץ:

"הטכנולוגיה שאנו מפתחים במערך ההגנה הרב שכבתי על מדינת ישראל, מאפשרת לנו חופש פעולה חיוני מול שלוחי איראן באזור והאמצעים שברשותם, שהולכים ומתפתחים. אנחנו ממשיכים להיות שני צעדים לפניהם ונמשיך לפעול ולשדרג את היכולות שלנו בהגנה ובהתקפה, כדי לשמור על העליונות הביטחונית של ישראל במרחב, על אזרחי ישראל ועל הכלכלה הישראלית".

הודות להצלחה הגדולה, המערכת שולבה בתפיסת ההגנה הרב שכבתית ונבחנו טכנולוגיות חדשות להגברת האפקטיביות המבצעית של מערך ההגנה הזה בים וביבשה.

המערכת היא נדבך נוסף במערך ההגנה הרב שכבתית, מערך הכולל גם את מערכות "חץ" ו"שרביט קסמים", ושאת פיתוחו מוביל משרד הביטחון באמצעות מנהלת "חומה" שבמפא"ת . חברת רפאל הינה המפתחת של מערכת הנשק "כיפת ברזל". התעשייה האווירית, באמצעות חטיבת אלתא, פיתחה את מכ"ם ה'אדיר' הימי וחברת mPrest המפתחת את מערכת השליטה והבקרה של מערכת כיפה ימית.

 

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: יום סיום העבדות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרזיסטאנס הצרפתי

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: פסל החירות

מהשבוע האחרון

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: המגנה כרטה

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: ליל הגשרים

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: נפוליאון בשיאו

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: קונגרס ברלין

התחברות