בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

מערכת הAI שהשיגה עשרות אלפי מטרות בעזה

צה"ל השתמש במלחמה בעזה במאגר מידע חשאי מבוסס בינה מלאכותית, מערכת 'לבנדר'.
המערכת, לפי הדיווח, פותחה על ידי יחידת 8200.

המערכת זיהתה בשלב מסוים 37 אלף מטרות פוטנציאליות על סמך החשד לקשריהם לחמאס – כך אמרו מקורות מודיעין ישראליים המעורבים במלחמה.

גורמים צבאיים ישראלים שהתראיינו לעיתון "גרדיאן" הבריטי, סיפקו הצצה נדירה לחוויות ממקור ראשון בשימוש במערכת ה-AI, שסייעה בזיהוי מטרות במהלך המלחמה. מהלך ששינה את היחסים בין אנשי הצבא לטכנולוגיה.

מערכת "לבנדר" היא מאגר מידע המשמש להצלבת מקורות מודיעין, על מנת לייצר שכבות עדכניות של מידע על פעילים צבאיים של ארגוני טרור. זו אינה רשימה של פעילים צבאיים מאושרים שמתאימים לתקיפה.

"זה חסר תקדים, ככל הזכור לי", צוטט קצין מודיעין שהשתמש במערכת "לבנדר".
"כולם שם, כולל אני, איבדנו אנשים ב-7 באוקטובר. המכונה עשתה את זה בקור רוח. וזה הקל על זה".

גורם נוסף שהשתמש במערכת הוסיף: "הייתי משקיע 20 שניות לכל מטרה בשלב הזה, ועושה עשרות מהן בכל יום. היה לי אפס ערך מוסף כאדם, מלבד היותי חותמת. זה חסך הרבה זמן".

שישה גורמי מודיעין, העידו כי המערכת מילאה תפקיד מרכזי במלחמה, ועיבדה נתונים רבים כדי לזהות במהירות פעילי טרור "זוטרים" כמטרות פוטנציאליות.

עוד אחד מהקצינים העיד: "כל הזמן לחצו עלינו, 'תביאו לנו עוד מטרות'. אמרו לנו: עכשיו אנחנו צריכים לפרק את חמאס, לא משנה מה המחיר. מה שאפשר, מפציצים". כדי לענות על דרישה זו, כך נכתב, צה"ל הסתמך במידה רבה על מערכת "לבנדר" כדי ליצור מאגר מידע של אנשים הנחשבים כבעלי מאפיינים של מחבלי הג'יהאד האיסלאמי או חמאס.

כמה מהמקורות תיארו כיצד, עבור קטגוריות מסוימות של מטרות, צה"ל הקצה מראש מספר משוער של אזרחים שעלולים להיהרג לפני אישור לתקיפה.

בתגובה לתחקיר, נמסר מצה"ל כי פעולותיו בוצעו באופן מידתי, בהתאם לחוק הבינלאומי. עוד נאמר כי "פצצות מטומטמות" הן "כלי נשק סטנדרטיים" המשמשים את טייסי צה"ל באופן שמבטיח "רמת דיוק גבוהה".

צה"ל אינו משתמש במערכת בינה מלאכותית המזהה פעילי טרור או מנסה לחזות אם אדם הוא מחבל. מערכות מידע הן רק כלים עבור אנליסטים בתהליך זיהוי היעד".

עוד דווח כי בשבועות ובחודשים שלאחר ה-7 באוקטובר, המודל הזה לאישור תקיפות על מטרות אנושיות הואץ באופן דרמטי, לפי המקורות. עם התגברות ההפצצות של צה"ל על עזה, דרשו המפקדים רצף  של מטרות.

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרזיסטאנס הצרפתי

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: פסל החירות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: ליל הגשרים

מהשבוע האחרון

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: המגנה כרטה

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרבי מליובאוויטש

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: נפוליאון בשיאו

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: קונגרס ברלין

התחברות