בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

דיווחים זרים: תקיפה ישראלית באיראן

הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר בהערכת מצב. צילום: דובר צה"ל
בוצעה תקיפה באזור שדה תעופה צבאי הסמוך לאיספהאן שבמערב איראן - כאשר ככל הנראה מדובר בתגובה הישראלית המובטחת למתקפה במוצאי שבת.

ע"פ התקשורת העולמית, במהלך הלילה האחרון התחוללה מתקפה על אתרים צבאיים המשמשים את חיל האוויר האיראני בסמוך לאיספהאן שבמערב המדינה – ולא הרחק מאחד האתרים הגרעיניים המרכזיים של הרפובליקה האסלאמית. הדיווחים הראשוניים מצביעים על תקיפה משולבת של כלים אוויריים, מטוסים, כטב"מים וטילים (ייתכן וכל הכלים פעלו מחוץ לשטח איראן); ע"פ הממשלה האיראנית, מערכות הגנה אוויריות הופעלו, ולא נגרם נזק משמעותי. בנוסף, ישנם רסיסי דיווחים אודות תקיפות על אדמת סוריה, וגם עיראק – זירה בה טרם פעלה ישראל במלחמה זו (תוך הותרתה לאמריקאים).

התקיפה מיוחסת לישראל, אשר שומרת על עמימות בנושא, נכון לשעה זו (למעט התבטאויות של מספר חברי כנסת, ובכירים שכנראה ולא השתתפו בהליך קבלת ההחלטות); הדבר מבוצע, כמובן, כתגובה למתקפה האיראנית על ישראל שהתקיימה במוצ"ש האחרון – כאשר איראן שיגרה לעבר ישראל מאות טילים וכטב"מים (כתגובה לחיסול בכיר משמרות המהפכה בתקיפה בסוריה – אשר גם עליה לא לקחה ישראל אחריות רשמית). רוב מדינות העולם, ובהן בעלות ברית קרובות, לחצו על ישראל שלא להגיב לתקיפה האיראנית; אך הנהגת ישראל הבהירה כי אי-תגובה על מתקפה שכזו תהווה פגיעה שלא תשוער ביכולת ההרתעה הישראלית (על אף ההצלחה הרבה בבלימת המתקפה), וכי זו תקרה – במוקדם או במאוחר. אם הייחוס נכון, הרי שמדובר במהלך משמעותי ואמיץ ביותר מצדה של ישראל.

אם באמת מדובר במתקפה ישראלית, הרי שקדמה לה הונאה אסטרטגית מוצלחת מאוד – עם דיווחים בתקשורת אודות דחייה של מועד המתקפה לאחר חג הפסח (בדומה לדחייה האיראנית את תקיפתה לאחר חודש הרמדאן), או אודות עסקה שסגר נתניהו עם ביידן, בדבר אישור לפעולה ברפיח בתמורה לאי-פעולה נגד איראן. בנוסף, עיתוי המתקפה מדויק מאוד – יום ההולדת ה-85 של עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן ב-35 השנים האחרונות, ומהאנשים שגרמו לישראל את הנזקים המצטברים הגדולים בתולדותיה. נקווה כי חמינאי שמח במתנת יום הולדתו – התקיפה הזרה הראשונה על אדמת איראן מאז שנות ה-80.

לתגובות – [email protected]

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: כיבוש מונטה קסינו

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: סופם של הצלבנים

ביטחון | חדשות בקטנה | חרבות ברזל

ארבעה חטופים הושבו לקבורה, במבצע מיוחד

מהשבוע האחרון

חדשות בקטנה | חרבות בקטנה

טקסי יום הזיכרון: "אנחנו נחושים להשלים את המשימה, הגם שאנחנו מבינים את המחיר"

יזכור, לב, מבט חדש

חדשות בקטנה | מבט הסטורי | מבט חיובי

יום הזיכרון: התהוות היום וההנצחה

חדשות | פוליטיקה

חוק הגיוס: הוצע חוק חדש-ישן

ביטחון | חדשות | חיילים

"במותם ציוו": משרד הביטחון מעדכן את מניין חללי מערכות ישראל

התחברות