בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

בשעה טובה: הממשלה אישרה את תקציב המדינה לשנת 2024

תקציב המדינה יעמוד בסימן ביטחון, עם תוספות של עשרות מיליארדי שקלים להוצאות הביטחוניות בעקבות המלחמה. בנוסף הוקצו מיליארדי שקלים לחיזוק החזית האזרחית.

התקציב המעודכן יעמוד בסימן ביטחון. יהיו בו תוספות של עשרות מיליארדי שקלים להוצאות הביטחוניות הרבות בעקבות מלחמת חרבות ברזל. בכדי לממן חלק מההוצאות העודפות של הלחימה, נקבע קיצוץ רוחבי בתקציבי משרדי הממשלה, נוסף לקיצוצים בחינוך, בריאות, תחבורה, בתקציבי החברה הערבית ועוד.

הצעת התקציב כוללת מעטפת שלימה למילואימניקים, ללוחמים ולבני משפחותיהם בהיקף של 9 מיליארד ש״ח לתוכנית "מתגייסים למילואים".

במהלך הלילה שהיה מלא בדיונים סוערים, נפתרו המחלוקות מול שרי הבריאות, החינוך, התחבורה ואחרים. בהתחלה הם הודיעו כי הם מתנגדים לתקציב שכולל קיצוצים רבים בתקציביהם. אך לבסוף הגיעו להסכמות.

תוספת המס הבולטת ביותר שאושרה היא העלאת המע"מ באחוז אחד, לרמה של 18% החל מ2025. ראש הממשלה בנימין נתניהו התנגד בתחילה להעלאת המע"מ, אבל התרצה לאחר שמנגד ויתרו באוצר על כוונתם לבטל את תוספת נקודות זיכוי המס המתוכננת להורים לילדים בגילאי 0-3.

בנוסף הוקצו מיליארדי שקלים לחיזוק החזית האזרחית בצעדים כמו המשך טיפול במפונים, הגדלת קרן מס רכוש ב-3 מיליארד ש״ח, תגבור תקציב רשויות מקומיות קולטות מפונים, תוכניות האצה לנדל"ן והייטק ועוד.

בנוסף נקבעה תוכנית לאומית למתן מענה בתחומי בריאות הנפש, השיקום, המיגון והסייבר והמכון לרפואה משפטית. משרד הבריאות הגיע גם הוא להסכמות עם משרד האוצר להגדלה משמעותית של תקציבי הבריאות בתחומים הדורשים מענה מיידי ודחוף בעקבות המלחמה: בריאות הנפש, שיקום, מיגון וסייבר והרפואה המשפטית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתום הישיבה כי "אנחנו הגענו להסכמה, ואנחנו נעביר עכשיו תקציב חשוב מאוד. זה תקציב המלחמה, שדואג גם לצרכים של משרתי המילואים שלנו, למשפחות שלהם, לעצמאים ולמשרדי הממשלה ולצורכי הציבור. אנחנו מגדילים את תקציב הבריאות, ומוסיפים לו מיליארד ש״ח לבריאות הנפש, צורך גדול וחשוב. מגדיל את תקציב החינוך, תקציב הרווחה, תקציב ביטחון הפנים, אבל קודם כל – דואג להגדלת תקציב הביטחון, שהוא פשוט חיוני לניצחון וגם לעתיד שלנו".

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, השתתף בישיבת הממשלה ואמר:  "הכלכלה הישראלית איתנה ביסודה ויש לה את המאפיינים הנדרשים לשגשג גם בשוך המלחמה. אך הדבר לא יקרה מאליו. חשוב לזכור שצמיחה כלכלית נשענת קודם כל על משק יציב וביטחון המשקיעים. למדיניות הממשלה בהתמודדות עם שלל הקשיים תוך שמירה על אחריות פיסקלית יש משמעות מכרעת ליכולתו של המשק להתאושש מהשפעות המלחמה ולשוב לצמוח במהרה".

סמוטריץ' בעת אישור התקציב בממשלה: "היום משנים את סדר העדיפויות ועוטפים את המילואימניקים והלוחמים שלנו! אני מבקש להודות לראש הממשלה והשרים על ההתגייסות והתמיכה בתקציב מלחמה אחראי עבור המילואימניקים ואזרחי ישראל. אני מודה לגורמי המקצוע במשרד האוצר על העבודה המאומצת, ולנגיד בנק ישראל פרופ׳ אמיר ירון על התמיכה והסיוע. זהו תקציב שיחזק את מדינת ישראל בביטחון בחזית ובעורף וישמור על עוצמתה של הכלכלה הישראלית".

קרדיט תמונה: ויקיפדיה

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

בעולם | חדשות בקטנה | מבט חיובי

שנתיים למלחמה באוקראינה: סיכום עד כה

בעולם | חדשות בקטנה

על סף מועמדות: ניצחון לטראמפ בדרום-קרוליינה

חדשות בקטנה | מבט חיובי

צ'ארלי ביטון: לוחם למען החלשים

מהשבוע האחרון

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הנאום הסודי ושברו

חדשות בקטנה | מבט חיובי | ספורט

הישג היסטורי לשחייה הישראלית: כסף לגורבנקו

ביטחון | חדשות בקטנה | חרבות ברזל | מבט חיובי

המסמכים מוכיחים: ישראל ניצלה ממתקפה כפולה

בעולם | חדשות בקטנה | טכנולוגיה

הכירו את sora – מנוע ליצירת וידיאו מטקסט

התחברות