בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

בלינקן: כמעט כל מדינות ערב מעוניינות בנורמליזציה

בלינקן ונתניהו. ויקיפדיה
נשיא המדינה ושר החוץ השתתפו בועידת מינכן לביטחון, שם הציגו את תפיסות ישראל ונפגשו עם שר נחות האמריקאי - שהציג מציאות אסטרטגית חדשה בעיני ארה"ב.

בימים האחרונים התנהלה ועידת הביטחון במינכן, בה משתתפים נציגים ממדינות בכל רחבי העולם לדון בסוגיות הביטחוניות שעל סדר היום. מטבע הדברים, תפסה מלחמת ישראל בעזה נפח גדול מתשומת הלב של הדוברים והמשתתפים. מטעם מדינת ישראל השתתפו שר החוץ ישראל כץ (שטס לגרמניה בפעם הראשנה), ונשיא המדינה בוז'י הרצוג.

בועידה התייחס כץ לגילויי ההשתתפות בטרור מצד עובדי אונר"א, וחזר על דרישתו להתפטרות יו"ר הסוכנות. דבר זה מגיע על רקע סרטון שפרסם צה"ל בסוף השבוע האחרון, בו נצפה עובד אונר"א משתתף בחטיפת אזרחים ישראלים במעבר ארז ב-7 באוקטובר. בנוסף, התייחס כץ למצב בצפון וקרא ללחץ בינלאומי רב יותר על חיזבאללה, אחרת ידרוש המצב את התערבות צה"ל.

אירוע חיובי נוסף שהתחולל היה השתתפותו של מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש הפורטוגזי, באירוע של הקונגרס היהודי העולמי, בו אף חבש כיפה לראשו. גוטרש חטף (ובצדק) ביקורת רבה על התנהלותו במהלך המלחמה, בעיקר בצל דרישתו הבלתי-מתפשרת להפסקת-אש חד-צדדית מצד ישראל עוד מראשיתה. באירוע, הראה גוטרש דיסקית לשחרור החטופים הנישא תמיד בכיסו, והבטיח כי הוא עושה באופן מתמיד כל מאמץ כדי להביא לשחרור החטופים.

אתמול (שבת) נפגש הנשיא הרצוג עם שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן בשולי הועידה. בלינקן התחייב כי ארה"ב עושה כמיטב יכולתה להביא לשחרור החטופים תוך מחויבות לביטחון ישראל. בנוסף, הצביע בלינקן על כך שהמלחמה חשפה את המציאות האסטרטגית במזרח התיכון – כמעט כל המדינות הערביות מעוניינות בנרמול היחסים עם ישראל. רבות מהן דורשות שהדבר ייעשה תוך הקמת מדינה פלסטינית, אך מגלות במקביל מחויבות לרפורמה עמוקה ברשות הפלסטינית הנוכחית, באופן שיבטיח את ביטחונה של ישראל.

אמירה זו של בלינקן מגיעה על רקע רמיזות שהולכות ומתגברות בעת האחרונה, המצביעות כולן על כך שארה"ב ומדינות מערביות נוספות שוקלות להכיר באופן סופי במדינה פלסטינית, ללא מחויבות לגבול מסוים או למסגרת שלטונית, וזאת במטרה לקבע שינוי מציאות מדינית לאחר המלחמה. בישראל שוקלים צעדים לנוכח המהלך, אך ע"פ חלק מהדיווחים ייתכן והממשלה תחליט לקבל את המהלך במלואו – תוך ניצול מוחלט של מגמת הנורמליזציה וסיום הסכסוך הישראלי-ערבי.

לתגובות – [email protected]

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

ביטחון | חדשות בקטנה | חרבות בקטנה | מבט חיובי

מבצע גדול בנור-א-שמס

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: אבי הסוציולוגיה

חדשות

חסר תקדים: ארה"ב אישרה סיוע צבאי בסך 26 מיליארד דולר

מהשבוע האחרון

חדשות בקטנה | חיילים | תרבות ובידור

"חרבם תבוא בליבם": המנתח הבכיר הלחין, להקת הרבנות הצבאית מבצעת

ביטחון | חדשות | חרבות ברזל | מבט חיובי

חיסולים משמעותיים בלבנון

ביטחון | חרבות ברזל

"מתפקד בצורה מלאה": הרמטכ"ל ביקר בבסיס נבטים והודה למדינות שסייעו בהגנה

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הגירה לאליס איילנד

התחברות