בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

נשיא איראן, ראיסי, היה מעורב בתאונת מסוק

קרדיט תמונה: חוסיין זוהרוואנד, ויקיפדיה
לפי דיווחים באיראן, מסוק ועליו הנשיא ראיסי היה מעורב היום (ראשון) בתאונה אווירית. בטלוויזיה הממלכתית נכתב ש"אחד מהמסוקים של שיירת הנשיא הוא שהיה מעורב בתאונה" על פי הדיווחים, בשיירת המסוקים טסו הנשיא ושר החוץ האיראני.

ע" דיווחים מקוטעים העולים מן התקשורת האירנית והבינלאומית, המצב נראה עגום: נשיא הרפובליקה האסלאמית אבראהים ראיסי, אשר היה היום בביקור ממלכתי באזרבייז'אן השכנה, נקלע לתאונה בעודו טס במסוק חזרה לארצו. התאונה התרחשה באזור העיר ג'ולפה שבמחוז מזרח אזרבייג'ן, כ-600 ק"מ מהבירה האיראנית טהרן.

על פי הדיווחים, המסוק ביצע נחיתת חירום בצל מזג האוויר ערפילי, וכעט מנותק קשר. שר הפנים האיראני מאשר ואומר כי הייתה "נחיתה קשה". יחד עם הנשיא, היו על המסוק גם שר החוץ עבד אל-איהאן, וכן שני מנהלי מחוזות.

לאיראן צי מסוקים ומטוסים מיושן, בעקבות הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליה מאז המהפכה האסלאמית ב-1979. דבר זה, בשילוב מזג האוויר, יקשה מאוד על האיראנים לטפול עלילות באשר למעורבות גורמים זרים באירוע, כפי שאופייני למשטר זה לעשות באירועים אחרים.

תיעוד מהחיפושים:

מה עשויות להיות ההשלכות של התאונה על ישראל? ובכן, הדבר תלוי, כמובן, בתוצאה: אם יתברר כי הנשיא חי, הדבר יתן 'בוסט' מורלי קטן לו ולתומכיו, אך כנראה ולא ישפיע על המאורעות במזרח התיכון בטווח הארוך.

לעומת זאת, אם נשיא איראן אכן נהרג – ייתכן ויש כאן פוטנציאל חיובי עבור ישראל (כל עוד האיראנים לא ינצלו את הסיטואציה לקידום תעמולה אנטי-ישראלית). ראיסי היה תוקפני מאוד בגישתו כלפי ישראל, מן הצד השמרני ביותר בספקטרום הפוליטי של איראן. מחליפו לא יהיה בהכרח ניצי כל-כך בגישתו, דבר שעשוי לשחק לטובת ישראל. בנוסף, ראיסי היה מיועד (באופן לא רשמי) לתפקיד המנהיג העליון הבא, אחרי לכתו של המנהיג הנוכחי, עלי חמינאי – דבר שהיה מקבע את גישתו התקיפה במשך שנים רבות. במובן זה, הדבר עשוי להיות טוב לישראל ולמזרח התיכון כולו.

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: יום סיום העבדות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרזיסטאנס הצרפתי

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: פסל החירות

מהשבוע האחרון

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: המגנה כרטה

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: קונגרס ברלין

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: נפוליאון בשיאו

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: ליל הגשרים

התחברות