בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

נפסל החוק לביטול עילת הסבירות

בית המשפט העליון. מקור תמונה – ויקיפדיה
במהלך דרמטי לכבוד תחילת השנה החדשה, פסל בג"ץ את החוק הראשון של הרפורמה המשפטית. מהפכה חוקתית שנייה, או פסיקה שלא תאריך ימים?

היום בערב פרסם בג"ץ את פסק דינו בעתירה שהוגשה נגד החוק לביטול עילת הסבירות. מדובר בפלאשבאק אל המציאות שלפני המלחמה ולדיונים הארוכים על הרפורמה המשפטית של השר יריב לוין, כאשר ביטול העילה היה הראשון מתוך חלקי הרפורמה העיקריים לעבור בכנסת. החוק עבר באזור חודש יולי, והדיון בנושא התקיים לפני כ-4 חודשים – כזכור, בהרכב מלא של כל 15 השופטים.

הפסיקה התקבלה ברוב של 8-7 (רוב קטן למדי, אך זהה בדיוק ליחס מעבר החוק בכנסת – 64:56) בעד הפסילה. עם זאת, ראוי לציין כי 2 מתוך התומכים בפסילה, השופטות ברון וחיות (הנשיאה), פרשו זה מכבר מכס השיפוט, כך שהדבר מעיד על יחסי כוחות שונים בבית המשפט היוצא ובבית המשפט העתידי, כך שכושר עמידותו העתידית של פסק דין זה אינו ברור.

כדי לפסול את החוק, המהווה תיקון ל'חוק יסוד: השפיטה', העניק בג"ץ לעצמו סמכות לפסול חוקי יסוד – מהלך קיצוני למדי אשר מכונה ע"י רבים 'מהפכה חוקתית שנייה'. עם זאת, ראוי לציין כי מתוך 7 השופטים שהתנגדו לפסילה, 4 הביעו הסכמה מהותית ליכולתו של בית המשפט העליון לפסול חוקי יסוד (כלומר, 12 מתוך 15) – רוב מוצק למדי.

בעוד שלפני המלחמה היה חשש שפסיקה כזו של בג"ץ תגרום למשבר חוקתי, נראה כי כיום, בצל המלחמה, אין לממשלה יכולת או רצון לדרדר את המצב יותר בסכסוכים פנימיים, וכך משתקף במידה רבה מדבריהם מאז פרסום פסקי הדין. ויהי רצון שגם אחר המלחמה, כשנשוב להתעסק בזוטות כגון עקרונות הממשל, נעשה זאת בצורה מכובדת ומתונה יותר זה כלפי זה.

לתגובות – [email protected]

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

בעולם | חדשות בקטנה | מבט חיובי

שנתיים למלחמה באוקראינה: סיכום עד כה

בעולם | חדשות בקטנה

על סף מועמדות: ניצחון לטראמפ בדרום-קרוליינה

חדשות בקטנה | מבט חיובי

צ'ארלי ביטון: לוחם למען החלשים

מהשבוע האחרון

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הדפסת התנ"ך

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: אגם הברבורים

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הנאום הסודי ושברו

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הסכם וסטמינסטר

התחברות