בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

לקיחת אחריות: מפקד אוגדת עזה מתפטר מתפקידו

אבי רוזנפלד. דובר צה"ל
תא"ל אבי רוזנפלד הודיע במכתב לראשי רשויות העוטף על כוונתו להתפטר מתפקידו כמאו"ג 143, עקב כשלונות ה-7 באוקטובר. מאז, ניהל רוזנפלד את הלחימה בגזרתו בהצלחה.

היום (ראשון) בשעות הערב הודיע תת-אלוף אבי רוזנפלד, המשמש כמפקד אוגדת עזה מעל לשנה ואשר מנהל את המלחמה בזירת יישובי העוטף מאז בוקר ה-7 באוקטובר, להתפטר מתפקידו. אוגדת עזה היה היחידה האחראית על הגנת יישובי העוטף מפני האיום הנשקף מן הרצועה, והזרוע המרכזית של פיקוד הדרום; ואין מנוס מלהגדיר את שאירע ביום הראשון למלחמה ככישלון ואי-עמידה במטרתה של האוגדה. בהתאם לכך, מונחת אחריות מבצעית ומיניסטריאלית על מפקד האוגדה, והדבר בא לידי ביטוי בהחלטתו זאת.

"ב-7 באוקטובר נכשלתי במשימת חיי, להגן על העוטף", כתב רוזנפלד במכתב ההתפטרות ששלח דרך ראשי הרשויות של העוטף. "אני כואב ונושא איתי יום יום את המחיר הכבד ששילמו האזרחים, חיילי וחיילות צה"ל… מאז, כבר 8 חודשים שאנו נמצאים במלחמה הצודקת ביותר של דורנו.אין לי ספק שצה"ל לא יתעייף וימשיך להילחם עד להשגת מטרותיה ולשינוי יסודי במציאות הביטחונית… כל אחד צריך לקחת אחריות על החלק שלו, ואני האחראי באוגדה 143", סיכם רוזנפלד.

לרוזנפלד היתה קריירה מרשימה ומוצלחת בצה"ל עד כה, שכללה שנים רבות בפיקוד ביחידת שלדג, כולל בימי מלחמת לבנון השנייה. לתפקידו באוגדת עזה הגיע לאחר היכרות רבת שנים עם הגזרה הדרומית, במסגרת המבצעים נגד החמאס וכך גם בפיקוד החטיבה הצפונית, והחל בתפקידו באוגוסט 2022. רוזנפלד שהה בבסיס האוגדה שבמחנה רעים ב-7 באוקטובר, ונאלץ לנהל את הקרב על הבסיס עצמו בעוד הגזרה כולה חווה מתקפות וקרבות. מאז, ניהל רוזנפלד את המאמץ המלחמתי במשך חודשים ארוכים, ובפרט על יצירת 'אזור חיץ' חדש בגבול עם רצועת עזה, שאמור למנוע התקרבות לגדר באופן משמעותי יותר מאשר המצב לפני המלחמה.

רוזנפלד אינו הבכיר הראשון להתפטר – עשה זאת לפניו כבר ראש אמ"ן האלוף אהרן חליוה. סביר להניח שרוזנפלד גם לא יהיה האחרון; אך יש לראות מי יקח אחריות בעצמו, ומי יעדיף להותיר את שאלת האחריות למבחן ההיסטוריה.

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרזיסטאנס הצרפתי

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: פסל החירות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: ליל הגשרים

מהשבוע האחרון

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: נפוליאון בשיאו

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרבי מליובאוויטש

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: המגנה כרטה

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: קונגרס ברלין

התחברות