בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

דיון מהותי בבג"ץ בסוגיית גיוס החרדים

אוסף התצלומים הלאומי, MARK NEYMAN
הדיון עשוי להביא להפסקה מוחלטת בתקצוב לישיבות בהם לומדים בני-ישיבות דחויי גיוס, ובכך להביא למשבר פוליטי - או לגיוס מידי של חרדים רבים לצבא.

הבוקר (ראשון) מתקיים בבג"ץ דיון בעל חשיבות גדולה לעתיד החברה הישראלית, העוסק באחת מסוגיות הליבה שעל סדר היום – שאלת גיוס תלמידי ישיבות בני המגזר החרדי לצה"ל. מדובר באחת הסוגיות שייצרו את המשבר הפוליטי והחברתי של השנים האחרונות, ובשאלה שהתעצמה והחמירה עם פרוץ המלחמה והגדלת הנטל והצבאי הביטחוני על אוכלוסיית ישראל.

חוק הגיוס הקודם, אשר כונה 'חוק טל' ואפשר דחיית גיוס לתלמידי ישיבות שתורתם אומנותם, נפסל עוד בשנת 2012, ובאופן מוחלט ב-2017 ע"י בג"ץ בשל אי-שוויון. מאז רצו ממשלות ישראל על אדי דלק, והאריכו באופן חוזר ונשנה את מועד פקיעת החוק, עד שבפעם האחרונה פקע ביוני 2023. בג"ץ העניק לממשלה ארכה אחרונה לקידום חוק גיוס חדש, אשר פקעה בחודש מרץ האחרון, אחרי פרוץ המלחמה. עם פקיעתו הוציא בג"ץ צו ביניים המורה על הפסקת תקצוב ישיבות של דחויי גיוס – דבר המאיים לפרק את הממשלה. הממשלה ביקשה הארכה נוספת לקידום חוק חדש, בטרם יהפוך צו הביניים למוחלט – אך כעת ההארכה עומדת לתום, והממשלה טרם הצליחה להעמיד חוק חדש בשל לחצים ציבוריים, והתנגדות חלק מחברי הממשלה להצעות שונות, במקביל להחלטת שר הביטחון גלנט לקדם חוק גיוס רק בקונצנזוס.

בדיון מיוצגת המדינה ע"י עורך דין פרטי, דורון טאובמן, כאשר מן העבר השני ניצבים מספר ארגונים אזרחיים שהגישו עתירות בנושא, ובראשן התנועה למען איכות השלטון. הדיון ייערך בהרכב מורחב, ובו תשעה שופטים, וביניהם ממלא מקום הנשיא עוזי פוגלמן, הנשיאים לעתיד עמית, סולברג, ברק-ארז וגרוסקופף, וארבעה נוספים. הממשלה צפויה לבקש הארכות נוספות כדי להשלים את החקיקה, בעוד שהארגונים יטענו שכלו כל הקיצין ואין היתכנות לחקיקה שתעבור את מבחן השיוויונות של בג"ץ והציבור. הפסיקה צפויה להינתן רק בעוד מספר ימים, ועשויות להיות לה השלכות פוליטיות וחברותיות משמעותיות – אפשרות לעזיבת המפלגות החרדיות את הממשלה מחד (דבר שעשוי אף להוביל לבחירות), ופוטנציאל לאינטגרציה חברתית של האוכלוסייה החרדית בצבא ובחברה החרדית מאידך. בכל מקרה, הדיון מועבר בשידור חי, וצפוי להיות מעניין.

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרזיסטאנס הצרפתי

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: פסל החירות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: ליל הגשרים

מהשבוע האחרון

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרבי מליובאוויטש

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: נפוליאון בשיאו

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: קונגרס ברלין

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: המגנה כרטה

התחברות