בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

מחקר חדש: הדג שמסוגל לשנות את צבע עורו גם לאחר המוות

קרדיט: מקס ריאזאנוב, ויקיפדיה
מחקר חדש גילה לראשונה על דג שמסוגל להתאים את את צבע עורו לסביבה. החידוש הגדול הוא שזה קורה גם לאחר מותו. "הדגים האלו יכולים ממש לצלם את העור שלהם מבפנים"

מחקר חדש שפורסם השבוע בכתב העת Nature מגלה לנו על דגים ששוכנים בשוניות אלמוגים ומסוגלים לחוש את סביבתם באמצעות תאים מיוחדים שנמצאים על עורם ואפילו גם לאחר המוות!
לדג קוראים "דג חזיר" בשל פיו המזכיר פה של חזיר (האמנם?).

המחקר שופך אור על ההתנהגות וההתפתחות של מיני דגים שקרובים למין הזה וכיצד בעלי חיים מסוימים מסוגלים לעקוב אחר השינויים בצבע העור שלהם ולהסתגל במהירות.
"נראה שהם רואים את שינוי הצבע של עצמם", אמרה מחברת המחקר.

היכולת הזו נפוצה בקרב מינים רבים, כולל דיונונים, דו-חיים, זוחלים ודגים. יש להם את היכולת הטבעית לשנות צבע במהירות. יכולת זו משמשת עבור הסתגלות לשינויי טמפרטורות, למשיכת בני זוג וליצור הסוואה.

לתאים שעל עורם קוראים 'כרומטפורים' והם מכילים פיגמנטים, גבישים או לוחות מחזירי אור – שמאפשרים לבעלי חיים אלה לשנות במהירות את צבעם.

דגי החזיר שגילו, משנים את הצבע שלהם כדי להיטמע בשטח ולברוח מטורפים, או כדי לתקשר עם חבריהם.

הדג נפוץ במערב האוקיינוס האטלנטי, מצפון קרולינה ועד ברזיל.
גווני צבעו נעים מלבן למנומר ואז לחום-אדמדם, תוך אלפיות השנייה.

מה שעדיין לא ידוע הוא כיצד דגי החזיר מווסתים ותופסים את שינויי הצבע שלהם. אבל הדבר הכי מעניין שגילו המדענים, הוא שהדג ממשיך להסוות את עצמו גם לאחר מותו.
במחקר החדש, החוקרים גילו שקולטני אור שנמצאים מתחת לכרומטופור עשויים להיות מעורבים בתהליך. לדבריהם, התאים האלה רגישים לאור, במיוחד לאורך הגל של האור שקיים בבית הגידול של שונית האלמוגים שלהם. קולטנים אלה, לפי המחקר, מספקים משוב לדגים על היכן וכיצד מתרחשים שינויים בצבע בחלקים שונים של עורם.

"דרך בחינת המורפולוגיה, הפיזיולוגיה והאופטיקה של קליטה עורית בדג, אנו מתארים מנגנון תאי שבו פעילות פיגמנט הכרומטפור משנה את האור המועבר הפוגע בקולטנים בעור", נכתב במחקר. תכונה זו מאפשרת לדג השוכן בשונית לנטר את הכרומטפורים ולחוש מידע על ביצועי שינוי הצבע שלהם.

"הדגים האלו יכולים ממש לצלם את העור שלהם מבפנים", הסביר אחד ממחברי המחקר. "במובן מסוים, הקולטנים יכולים לומר לבעל החיים איך נראה העור שלו, מכיוון שהוא לא באמת יכול להתכופף כדי להסתכל", הוסיף. "רק כדי להיות ברור, אנחנו לא טוענים שהעור של הדג מתפקד כמו עין".

לתגובות: [email protected]

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: נפילת הבסטיליה

בעולם | חדשות בקטנה | מבט חיובי

טראמפ ניצל מניסיון התנקשות, תמיכה חוצת מדינות ומפלגות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הסיפור של להקת קווין

מהשבוע האחרון

חדשות בקטנה

מינוי מפכ"ל חדש: בלימה מצד היועמ"שית

ביטחון | חדשות בקטנה | חרבות בקטנה

שלב ב' של העסקה: בלי חמאס ובלי ישראל

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: מבצע צוק איתן

חדשות בקטנה | נבחרים

היהדות כמדע מדויק – מאמר אורח מיוחד

התחברות