בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

טכנולוגיה פורצת דרך: שתל מוחי מאפשר תקשורת למשותקת

freepik
חוקרים בקליפורניה הצליחו לאפשר לאישה משותקת לתקשר עם סביבתה לאחר 18 שנים, באמצעות שתל מוחי וטכנולוגיית AI. המערכת מתרגמת את אותות המוח שלה לטקסט ומקריאה אותו באמצעות אווטאר דיגיטלי.

אן, מורה בת 48 מקנדה, משותקת בכל גופה מאז גיל 30. השתלת השתל המוחי ואימון המערכת באמצעות למידת מכונה, אפשרו לה לתקשר שוב עם בני משפחתה.

המערכת שפותחה באוניברסיטת קליפורניה קוראת את אותות המוח, מפענחת אותם למילים בקצב של 80 מילים בדקה ומקריאה אותן באמצעות אווטאר דיגיטלי שמבטא את המילים.

זוהי טכנולוגיה פורצת דרך, שעשויה בעתיד לשפר משמעותית את איכות החיים של אנשים עם שיתוק מוחלט. יכולת התקשורת מאפשרת להם לחזור להיות חלק פעיל בחברה. אן משמשת היום מתנדבת במחקר, בתקווה לסייע לאחרים.

פיתוח הטכנולוגיה נמשך, במטרה לייצר גרסה אלחוטית וניידת יותר. התקדמות מדעית זו מעוררת תקווה שבעתיד ניתן יהיה לשקם תפקודים גם במקרים קשים יותר של שיתוק.

סיפורה המרגש של אן מדגים כיצד טכנולוגיות פורצות דרך יכולות לשנות חיים. אך מעבר להיבט האישי, הטכנולוגיה שאפשרה לה לתקשר מחדש בעלת פוטנציאל עצום.

ד"ר אדוארד צ'אנג, שעומד מאחורי המחקר, מספר כי בעתיד הטכנולוגיה עשויה אף לאפשר למשותקים להפעיל מחדש את גפיהם. וכך אמר: "המטרה היא לשחזר תקשורת מלאה, שהיא הדרך הטבעית ביותר לתקשר עם אחרים". ובהמשך הם יעזרו למשותקים לחזור לפעול, בכך שהטכנולוגיה העתידית תוכל לקרוא אילו תנועות המטופל רוצה לבצע, ולשלוח אותות חשמליים ישירות לשרירים הרלוונטיים, בלי לעבור דרך חוט השדרה הפגוע.

לתגובות: [email protected]

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: יום סיום העבדות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרזיסטאנס הצרפתי

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: פסל החירות

מהשבוע האחרון

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: ליל הגשרים

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: המגנה כרטה

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: נפוליאון בשיאו

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: קונגרס ברלין

התחברות