בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

הורדת דירוג האשראי – באופטימיות עתידית

חברת דירוג האשראי מודי'ס הורידה את דירוג האשראי של ישראל - אך באופן קטן, ועם פתח לשיפור עתידי, כתלות במלחמה ובמדיניות הכלכלית.

אתמול (שישי) הכריזה חברת דירוג האשראי 'מודי'ס' על החלטתה להוריד את דירוג האשראי של ישראל. דירוג אשראי הוא כלי שמשמש לווים ומשקיעים ברחבי העולם כדי להעריך כדאיות של השקעה במדינה מסוימת, ולקבל מדד שישקף את אמינות המדינה בהחזרת חובות – הן בכוונה והן ביכולת. כלומר, בפועל, דירוג האשראי מודד את יציבות המדינה, פוליטית וכלכלית – כך שלא היה ספק רב שאחת מהשלכות המלחמה, הכוללת הוצאה כה מרובה ופתאומית של כספים, תשפיע לרעה על דירוג האשראי.

מודי'ס אינה החברה היחידה העוסקת בדירוג – יש גם את חברות 'פיץ" ו- S&P הגדולות – אך היא העיקרית שבהן, וצפוי שהחלטתה תשפיע על החברות האחרות. בשנה שעברה עלה שמן של החברות הללו רבות בכותרות, עקב החשש שאי-היציבות הפוליטית לה גרמה הרפורמה המשפטית תוביל לירידת הדירוג; אך בפועל, הדירוגים לא ירדו אז. מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה בה דירוג האשראי של ישראל יורד. בנוסף, גם תחזית דירוג האשראי הפכה לשלילית – כלומר, החברה צופה ירידה עתידית נוספת, בעיקר בגלל תחזיות למלחמה בלבנון.

ההשפעות של ירידת הדירוג הן רבות, ויובילו בעיקר בקושי רב יותר עבור המדינה למציאת הלוואות ומימונים – דבר שיצריך אותה להגדיל את הריבית שתשלם, ודבר שיגדיל את נטל החובות על תקציב המדינה. אף על פי כן, חשוב מאוד לציין כי הירידה אינה דרסטית וגדולה – אלא ירידה מרמה A1 לרמה A2, שתיים מהרמות הגבוהות ביותר שיש לחברת הדירוג להציע.

"כלכלת ישראל איתנה. הורדת הדירוג אינה קשורה לכלכלה, היא נובעת כולה מכך שאנחנו במלחמה. הדירוג יעלה חזרה ברגע שננצח במלחמה – ואנחנו ננצח", הגיב רה"מ נתניהו למשמע הידיעות. גם בדו"ח של מודי'ס ציינו לטובה את התנהלותה הכלכלית של ישראל במלחמה עד כה, והבהירו כי ירידת הדירוג תלויה בעיקר בערפל הקרב ואי-הבהירות בנוגע לעתיד המערכות. בנוסף, הבטיחו בחברת הדירוג כי "נעדכן את תחזית הדירוג ל'יציבה', אם לאחר סיום העימות יהיו ראיות לכך שמוסדות מדינת ישראל מסוגלים לגבש ולהוביל צעדי מדיניות שיתמכו בהתאוששות הכלכלית". כבר התמודדנו עם מהמורות כלכליות בעבר, ואין ספק שנתמודד גם עם זו, אשר תיקונה תלוי בעיקר בנו.

לתגובות – [email protected]

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: לוי אשכול

בעולם | חדשות בקטנה | מבט חיובי

שנתיים למלחמה באוקראינה: סיכום עד כה

בעולם | חדשות בקטנה

על סף מועמדות: ניצחון לטראמפ בדרום-קרוליינה

מהשבוע האחרון

חדשות | חרבות ברזל

גאווה ישראלית: אלביט זוכה במכרז מערכות רקמ"ים עבור מדינה אירופאית

חדשות בקטנה | מבט חיובי

צ'ארלי ביטון: לוחם למען החלשים

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הביקורת השיפוטית

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: אגם הברבורים

התחברות