בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

הגברת הביטחון או לקיחת החוק בידיים? משמר אזרחי הוקם בשומרון | פרשנות

משמר אזרחי בשומרון, ביטחון בשומרון
מעבר אליהו בכביש 55. קרדיט: ויקיפדיה
אזרחי השומרון טוענים כי ישנה אוזלת יד מצד הצבא וכי הצבא אינו מספיק לסכל ולטפל בכל זריקת אבנים בצירים. בהתאם לזאת ישנם אזרחים בעלי רשיון נשק שהציעו לספק מענה ראשוני מידיי.

קבוצת תושבים בשומרון החליטה להקים סיירת מתנדבים עצמאית שתפקידה יהיה למנוע זריקת אבנים של פלסטינים לעבר רכבים יהודים בציר 55, ולתת מענה ראשוני מיידי עד שיגיעו כוחות הביטחון.

מטרת הסיירת היא לתת סיוע לדברים הלכאורה קטנים כמו זריקות אבנים שקשה לצה"ל להגיע לכל אירוע כזה בגזרה.

לטענת התושבים, כפי שפורסם בגל"צ, הם יצאו ביוזמה בעקבות ריבוי מקרי יידוי האבנים על הציר, ומשום שהצבא לא מספק בעבורם את תחושת הביטחון הנדרשת. מבחינתם ברגע שהצבא יעשה שינוי בשטח הם יפסיקו 'לעמוד על המשמר'.

שר העלייה והקליטה אופיר סופר התייחס ליוזמה והביע את התנגדותו אליה: "אירוע כזה יכול לסבך וחלילה לגרום לאירועים מסוכנים. אני שומע את הקריאה כלפינו וכלפי ממשלת ישראל ליותר ביטחון בצירים ואנחנו מחויבים לרמת ביטחון גבוהה".

לאחרונה, שלום חוטר מקרני שומרון, שהותקף באבנים בכביש עוקף עזון – ציר 55 בשומרון, הכריז על כוונתו להקים את הסיירת.

לאחר שעצר את רכבו שנפגע מאבן אמר חוטר: "אני פונה מפה לאנשי הצבא שנמצאים בגזרה שלנו, זה תוצאה מהיום בבוקר שאני חוזר מירושלים. פעם שניה באותו מקום, אבנים לתוך הרכב. אבן שיכולה להרוג".
"עד מתי? פעם שעברה הילדים היו מאחורה. עד מתי אנחנו נספוג את זה על בסיס יום-יומי?", שאל והעביר מסר: "אם הצבא וכוחות הביטחון לא יהיו פה, אנחנו נהיה כאן, כל הזמן".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר ביוזמה פרטית אזרחית שאינה מתואמת עם צה"ל. צה"ל פועל במגוון אמצעים גלויים וסמויים לטיפול באירועי זריקות האבנים, ועצר עשרות חשודים בחודשים האחרונים".

נראה כי ניתן להבין את כאב התושבים אך לא בטוח שלעשות ככל העולה על רוחנו – זה הפתרון. יש לציין כי צה"ל לא חרש לשמע רעיונות על שילוב כח אזרחי מקומי בצבא. קונספט כזה קיים בשטח – בכיתות הכוננות והרבשצ"ים. לכן אולי הפתרון האידיאלי עבור מתנדבי הסיירת הנ"ל יהיה לתאם את פעולתם עם הצבא וכוחות הביטחון, ובכך לשמור על החוק ואף לעזור באכפיתו.

לתגובות:[email protected]

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: נפילת הבסטיליה

בעולם | חדשות בקטנה | מבט חיובי

טראמפ ניצל מניסיון התנקשות, תמיכה חוצת מדינות ומפלגות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הסיפור של להקת קווין

מהשבוע האחרון

חדשות בקטנה | חרבות ברזל | מבט חיובי

שינוי פתאומי? הודעת פינוי לתושבי העיר עזה

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: האספה המכוננת

חדשות בקטנה

מינוי מפכ"ל חדש: בלימה מצד היועמ"שית

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: זיכוי דרייפוס

התחברות