בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

דיונים נוספים בהאג: "לא יעצור אותנו"

בית הדין בהאג. ויקיפדיה, ben bender
בית הדין הבינלאומי מתכנס שוב כדי לדון בעתירת דרא"פ נגד ישראל ובדרישה להוצאת צווים לעצירת המלחמה; ישראל מתכוונת להשיב מלחמה משפטית שערה.

היום (חמישי) התכנס בית הדין הבינלאומי לצדק השוכן בהאג שבהולנד, כדי לדון מחדש בבקשות דרום אפריקה נגד ישראל. הדבר מהווה המשך ישיר לסאגה שהתחוללה בבית הדין במהלך חודש ינואר, אז הגישה דרא"פ תביעה נגד ישראל בדרישה לבלום את המלחמה עקב האשמות ב'רצח עם'. הדיון אז נסתיים בלא רבות מבחינה משפטית – למעט דרישה מצד בית הדין כלפי ישראל להתחייב להגביר ולהגדיל את הסיוע ההומניטרי הנכנס לרצועה באופן קבוע. כעת, טוענת דרום אפריקה כי הפעילות הקרקעית ברפיח, במסגרתה השתלט צה"ל על מעבר רפיח והפסיק הכנסת סיוע דרך כרם שלום, מהווה הפרה של מסקנות הדיון הקודם; אל דרום אפריקה מצטרפות בתביעה גם טורקיה ומצרים – מהלך שמהווה שפל דיפלומטי ביחסי ישראל עם מדינות אלה.

ההחלטה על הדיון בבית המשפט התקבלה בזמן קצר יחסית, ובקשת ישראל לדחות את הדיון לשבוע הבא נדחתה על הסף. החשש הישראלי העיקרי הוא מפני צו להפסקת הלחימה, וייתכן אף צו ספציפי יותר להפסקת הפעילות ברפיח. ישראל ככה"נ לא תציית לצו זה, ולדבר עשויות להיות השלכות קשות מבחינת מעמדה הדיפלומטי ויחסיה עם המערב; בית הדין בהאג מן הסתם יפנה למועצת הביטחון של האו"ם, ושם תהיה ישראל תלויה שוב בווטו האמריקאי. עם זאת, יש סיוכי טוב שגם הפעם יסתיים הדיון בדרישה להגברת הכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועה בלבד (תהליך המקודם בימים אלו ממש, ובין היתר ע"י בניית המזח הצף החדש מחוץ לחופי העיר עזה).

צוות ההגנה של ישראל לא הספיק להתארגן במתכונת זהה לזו שייצגה אותו לפני 4 חודשים, ולכן הפעם יהיה עיקר הייצוג תלוי על כתפי אגף הייעוץ המשפטי לממשלה, ובראשם המשנה ליועמ"שית, עו"ד שרון אפק – ששירת בעבר כאלוף וכפרקליט הצבאי הראשי.

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרזיסטאנס הצרפתי

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: פסל החירות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: ליל הגשרים

מהשבוע האחרון

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: הרבי מליובאוויטש

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: המגנה כרטה

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: נפוליאון בשיאו

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: קונגרס ברלין

התחברות