בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

גב בינלואמי: נדחה ניסיון לקדם הכרה במדינה פלסטינית

מועצת הביטחון של האו"ם. ויקיפדיה
מועצת הביטחון של האו"ם פסלה ניסיון פלסטיני להתקבל כחברה מלאה באו"ם והישג דיפלומטי משמעותי, בעזרת וטו אמריקאי.

במהלך הלילה האחרון התקיימה הצבעה מיוחדת במועצת הביטחון של האו"ם. על הפרק: דיון בבקשת הרשות הפלסטינית להתקבל בארגון כמדינה חברה מלאה (כאשר כיום ממלאת הרשות הפלסטינית מקום של חברה משקיפה בלבד). מתוך 15 מדינות החברות במועצת הביטחון, 12 הצביעו בעד, שתיים נמנעו (בריטניה ושוויץ), וארה"ב הצביעה נגד – כאשר בידה זכות וטו, אשר מנעה מן ההחלטה להתקבל. בין המדינות התומכות היו מדינות ידידותיות לישראל, כגון יפן – אשר ככה"נ הרגישו בנוח להצביע בעד לנוכח ביטחון שארה"ב תטיל וטו, ולא מדובר באקט של שבירת אמון מול ישראל.

הוטו האמריקאי מהווה הצלחה דיפלומטית גדולה של ישראל, ומוכיח כי על אף הדיווחים אודות ניצני משבר בין הממשל האמריקאי וממשלת ישראל – היחסים בין המדינות נותרו באיתנותן, כפי שהוכח גם ביום ראשון האחרון, בבלימה המשותפת של המתקפה האיראנית לעבר ישראל. עבור הרשות הפלסטינית מדובר בהפסד צורם, כאשר גם לנוכח האהדה לה זוכים הפלסטינים בחודשים האחרונים בדעת הקהל הבינלאומית, אין בידם יכולת לתרגם זאת למהלכים מדיניים שיפגעו בישראל. למעשה, נראה שמאז קבלת הרשות כחברה משקיפה באו"ם, בהצבעה שהתקיימה בספטמבר 2011, לא נרשמו לפלסטינים הישגים מדיניים – ועל כן, יהיה חמור במיוחד להעניק להם אחד שכזה בעת זו, לאחר יזימת המלחמה ב-7 באוקטובר; הדבר רק יוכיח למדינות ערב כי תוקפנות כלפי ישראל גוררת הישגים בטווח הארוך.

שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, שיבח את עמידתה של ארה"ב לצד ישראל. במקביל, העביר ביקורת חריפה על מועצת הביטחון והמדינות החברות בה: "מיום הטבח ב-7 לאוקטובר, אני מופיע בפניכם כמעט בכל שבוע… אבל אתם ממאנים לגנות, ממאנים להקשיב, לא בודקים דבר וממאנים לעשות את הדבר המוסרי והנכון… לדבר למועצת הביטחון זה כמו לדבר לקיר".

לתגובות – [email protected]

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

חדשות בקטנה | מבט חיובי

יעל דיין: אשת החירות והשלום

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: כיבוש מונטה קסינו

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: סופם של הצלבנים

מהשבוע האחרון

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: המזון המהיר

בעולם | חדשות בקטנה | חרבות בקטנה

דיונים נוספים בהאג: "לא יעצור אותנו"

חדשות | פוליטיקה

חוק הגיוס: הוצע חוק חדש-ישן

יזכור, לב, מבט חדש

חדשות בקטנה | מבט הסטורי | מבט חיובי

יום הזיכרון: התהוות היום וההנצחה

התחברות