בית

חדשות

מדורים

ספרו לנו

ביקור מיילי: ארגנטינה מעבירה שגרירות לירושלים

מיליי בקבר הרבי מליובאוויטש בניו-יורק. ויקיפדיה
חאבייר מיליי, נשיא ארגנטינה הטרי והמשונה, בא לביקור תמיכה בישראל במלחמתה, והצהיר על העברת שגרירות ארגנטינה לירושלים תוך הכרה בה כבירת ישראל.

היום (שלישי) נחת חאבייר מיליי, נשיאה הטרי של ארגנטינה, לביקור ממלכתי במדינת ישראל. מיליי ידוע כחובב ישראל מושבע, והדבר ניכר מכך שקיים כעת את אחת מהבטחות הבחירות שלו – שביקורו הממלכתי הראשון מלוץ לגבולות ארגנטינה יהיה למדינת ישראל. מיד עם נחיתתו בארץ הגדיל מיליי לעשות והצהיר על כך שיעביר את שגרירות ארגנטינה לירושלים – מהלך שמהווה הכרה דה-פקטו בירושלים כבירת ישראל, ומצרף את ארגנטינה למועדון הקטן והחזק של המדינות המכירות בבירתנו. מדובר בצעד חשוב לישראל ככלל, ובימי המלחמה בפרט – כאשר כל הבעת תמיכה בינלאומית מסייעת לאינטרס הישראלי במערכה.

מיליי הוא ללא ספק מן המנהיגים המשונים ביותר בעולם, ולמעשה ניתן לומר שנבחר לנשיאות ארגנטינה על כרטיס של 'אאוטסיידר' – כאשר העם הארגנטינאי מאס בעשרות שנות שלטון של פופוליסטים (בעיקר מן השמאל) שדירדרו את כלכלת המדינה, והחליטו לבחור בסמן ימני קיצוני. מיליי מעביר כעת את ארגנטינה בסדרה של רפורמות קפיטליסטיות קיצוניות שלא נראו בעולם מזה שנים רבות, והופך את ארגנטינה לזירת ניסויים ליברטריאנית, אליה נושאים עיניים בסקרנות חוקרים ומדינרים רבים בעולם. מיליי אינו קונבנציונלי וידוע במוזרויותיו הבינאישיות; אך במקביל, בחירתו היוותה בשורה עבור ישראל, מפני שמיליי חש כלפי ישראל חיבור רגשי ודתי של ממש. בשנים האחרונות החל נשיא ארגנטינה בתהליך של התקרבות לדת היהודית, ובפרט דרך זרם חב"ד; ע"פ דיווחי מקורביו, הוא שוקל להתגייר במהלך כהונתו או מיד לאחריה.

בביקורו הנוכחי בא מיליי להביע תמיכה בישראל במלחמתה נגד החמאס; שר החוץ כ"ץ קיבל את פניו בשדה התעופה, והצהיר: "אתה אדם ערכי שמחויב רק לאמת, ולא פלא שבחרת להגיע מיד לישראל לתמוך בנו במאבק הצודק… מודה לך על הכרתך בירושלים כבירת ישראל… ברוך הבא לישראל!". מיליי צפוי להיפגש עם בכירים נוספים (היום בערב עם הנשיא הרצוג בכותל), לבקר ב'יד ושם' ואולי גם בחלק מיישובי העוטף. לישראל ולאאגנטינה היו מהמורות רבות בעבר הלא-רחוק, אך זמנים קשים חושפים היכן נמצאים ידידי אמת.

לתגובות – [email protected]

אנחנו רוצים לשמוע אותך!

אבל רק רשומים יכולים להגיב...

כתבות אחרונות

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: קרבות עשרת הימים

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: נפילת הבסטיליה

בעולם | חדשות בקטנה | מבט חיובי

טראמפ ניצל מניסיון התנקשות, תמיכה חוצת מדינות ומפלגות

מהשבוע האחרון

חדשות בקטנה

מינוי מפכ"ל חדש: בלימה מצד היועמ"שית

מבט הסטורי | מבט חיובי

היסטוריה יומית: האספה המכוננת

חדשות בקטנה | חרבות בקטנה

איש של חלומות, חיוכים ורוח: טל להט ז"ל

בעולם | חדשות בקטנה

תוצאות הבחירות בצרפת: עלייתו של השמאל

התחברות